Zkuste nového koníčka – aranžování květin

Nový rok už sice několik dnů trvá, ale stále ještě není pozdě začínat s novými věcmi. Vždyť vlastně ani není kam spěchat. Většina lidí, která začne svá novoroční předsevzetí plnit hned od prvního ledna, stejně své snažení během několika dalších dnů vzdá.

Takže z tohoto hlediska jistě není pozdě začít ještě dnes s aranžováním květin, které je vhodné zejména pro ženské osazenstvo. Nicméně se v něm leckdy mohou shlédnout i zruční muži a mnoho dětí svým rodičům také rádo pomůže.

Aranžování květin z pohledu historie

Aranžování květin provází lidstvo už celá staletí. Z historických pramenů se dozvídáme, že i staří Egypťané už umisťovali na své hodovní tabule ozdobné nádoby s kyticemi a girlandami květin.

V té době sloužily zejména k provonění vzduchu. Každý kout světa pak k aranžování květin přistupoval jiným způsobem, a proto mají dodnes aranže v Evropě a v Asii zcela jiné styly.

Moderní doba a pojetí designu však skýtá těm, kteří se rozhodnou do aranžování květin pustit, zcela jiné možnosti, než měli naši předkové. Všechno se žene kupředu mílovými kroky a žádný obor lidské práce není pozadu.

floristika1

Jak na aranžování květin

Pokud jste v oboru absolutním začátečníkem, určitě se vyplatí nejdříve stanovit nižší cíle. Nemůžete očekávat, že od prvních pokusů začnete aranžovat jako odborníci, k tomu se dá dopracovat jedině časem, chutí a pílí. Vyplatí se zkusit naleznout inspiraci na internetu, kde se to typy a triky jenom hemží.

Důležité je si také uvědomit, že kromě květin samotných budete muset nakoupit i neméně podstatné potřeby pro aranžování, které vám pomohou z výrobku utvořit celek.

Mezi nejdůležitější potřeby pro začátek patří:

  • kvalitní podklad (misky nebo vázy)
  • kvalitní spojovací materiál (drátky, nitě, stuhy, krepový papír, látky, lýko, lepidlo, drtě, kamínky, špendlíky, chvojí atd.)
  • zeleň na doplnění květin
  • kvetoucí byliny na doplnění květin (hrachor, měsíček lékařský atd.)
  • sušené rostliny
  • zahradní nůžtičky, tavná pistole, jiné nářadí dle vlastního výběru

Kde se všechny tyto potřeby dají sehnat?

Pokud to s aranžováním květin myslíte opravdu vážně, floristické potřeby naleznete většinou ve specializovaných prodejnách, jejichž nespornou výhodou je, že máte všechny věci pěkně pohromadě.

floristika2

V seznamu výše máte několik položek, které vám poslouží jako inspirace během prvního nákupu. Nemusíte ihned kupovat všechny, k tomu se určitě časem dostanete, až se v aranžování zaběhnete.

Důležité je od začátku myslet na to, aby se vám se zvoleným materiálem a nářadím dobře pracovalo a případné neúspěchy vás od koníčku hned neodradily. Žádný učený člověk z nebe nespadl, takže i vy musíte počítat s tím, že ne vždy se všechno hned podaří.

Pokud ale vydržíte, určitě naleznete v aranžování květin zalíbení, kterým vyplníte volná odpoledne a víkendové dny.

Autor: Lepaso.cz – prodejce floristických potřeb a bytových doplňků


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *